שירות לקוחות
11 Netivot Street, Herzliya 03-6161026 09-8348646

עבודה בטוחה על סולם

עובדים בגובה? תקנות הבטיחות בעבודה לגבוה מאפשרים להשתמש בסולם בדרך שתשמור על בטיחותכם.

 

הסולם הוא פתרון נוח באמצעותו ניתן להגיע למקומות גבוהים, והוא משמש ככלי עבודה יעיל גם לאנשים פרטיים וגם לעובדים. אולם, תאונות עבודה רבות מתרחשות כאשר משתמשים בסולם בצורה לא נכונה ולכן חשוב להקפיד על עבודה בטיחותית, ואם מדובר בעבודה בגובה בשני מטר ויותר, יש גם חובה לציית לתקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) התשס”ז – 2007.

 

כיצד עובדים עם סולם לפי הנחיות הבטיחות?

 

השלב הראשון הוא המקום בו מציבים את הסולם. אין להציב סולם מול דלת העשויה להיפתח במהלך ביצוע העבודה הנדרשת, או במקום המשמש מעבר לעוברי אורח וכלי רכב. אם לא ניתן להציב במקום אחר, כדאי לנקוט בכללי זהירות, כמו צמצום זמן הצבת הסולם במקום זה, תחימת המקום והצבת שלט אזהרה וכמובן להשתמש בסולם מתקפל, שאפשר להזיז בקלות מיד בתום השימוש. כמו כן, יש להציב את הסולם רק על קרקע ישרה ולוודא כי הוא עומד יציב ולא מתנדנד.

 

הכלל השני מתייחס לאנשים העושים שימוש בסולם. כאשר מדובר בעבודה בגובה שני מטר ומעלה (כולל עבודה בקרקע ישרה מעל בור פתוח בגובה זה), יש צורך בהכשרה מיוחדת ובקבלת אישור לעבודה בגובה. בכל רגע נתון יעמוד רק אדם אחד על הסולם, כאשר משקלו ומשקל המשא שהוא מרים, עומדים בתחום המותר לעבודה בגובה. בנוסף, יש להשתמש בציוד מתאים לפי הנחיות הבטיחות, הכולל רתמת בטיחות מתאימה למידות האדם, מערכת לבלימת נפילה, כובע מגן ונעליים שאינן מחליקות.

 

הכלל השלישי נוגע לסולם בו משתמשים. לרוב, הסולם בו משתמשים הוא סולם שאינו קבוע ואפשר להזיז אותו ממקום למקום. סולם כזה נקרא סולם מטלטל והוא חייב לעמוד בדרישות התקן הישראלי ת”י 1847. לפני העלייה על הסולם, יש לוודא שהוא שלם, שלא חסר בו שלב ושאין התרופפות של ברגים. אם מדובר בסולם מתקפל יש לוודא שפותחים למצב המלא ושניתן לקבע את הפתיחה.

 

קריאה מלאה של תקנות הבטיחות בעבודה בגובה, יאפשרו להשתמש בסולם באופן יומיומי ולכל מטרה, תוך שמירה על בטחון העובדים.

 

 

תפריט נגישות